Pobierz aplikację na telefon »
Wydarzenie

NOCWGALERII

NOCWGALERII
EUROPEJSKA NOC MUZEÓW

20 MAJA (SOBOTA) 2017 16:00 – 24:00

GODZINA 16:00 - WYSTAWA
AGNIESZKA DOBOSZ
dwa kolory O grafikach zatytułowanych Samotność mówię - kolorowe. Po raz pierwszy użyłam drugiego koloru - błękitu. W porównaniu z poprzednimi wydały mi się dekoracyjne. Jadąc do pracowni tramwajem zauważyłam człowieka. Wysiadł na tym samym przystanku co ja, rozglądał się niepewnie, zatrzymał się przy schowanej w załomie muru rynnie, wyjął kartkę i przykleił ją do rynny. Ogłoszenie na kartce zaczynało się od słów „jestem samotny...”. Dzień był deszczowy. Refleksja na temat ludzkiej potrzeby bycia z drugim człowiekiem i dzielenia się z nim swoim życiem zapoczątkowała pracę nad Samotnością.
Po okresie skrzętnego porządkowania detali i układania ich w równych rzędach poczułam potrzebę ucieczki od takiego rytmu, zamierzałam przyjrzeć się z bliska poszczególnym fragmentom. Sięgnęłam po małe papierki. One dawały możliwość działania kameralnego, w jakimś rodzaju szczególnego skupienia i ciszy. Każdy ruch ręki był widoczny, a nawet decydujący dla kształtu wydrukowanej potem grafiki. W takiej skali nawet poszarpany brzeg papieru nabierał znaczenia. Drukowałam je na bibułkach i delikatnych, półprzeźroczystych papierach. Taka próba schwytania i utrwalania nieuchwytnego, mówienia szeptem. Jedne niebieskie inne czarne, patrząc na nie z tak bliska bardziej doświadczałam miękkości tekturowej matrycy, która przy kolejnej odbitce zmieniała się nieznacznie. Nierówności tła inaczej „łapały” farbę. Były jak odciski palca, ślady pozostawione mimochodem,
przypadkowo, przez nieuwagę, a będące dowodem obecności. Zawieszone pomiędzy widzialnym
i niewidzialnym.

GODZINA 16:30 - PREZENTACJE MULTIMEDIALNE
PRACOWNIA W GALERII

Prezentacja Studenckich Realizacji Multimedialnych
Pracownia Transformacji Obrazu / Multimedia
Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego
Prowadzący: Prof. UR Janusz J. Cywicki, mgr Aneta Suslinnikow
Bernadeta Banaś / Andrzej Błoński / Ewelina Bielecka / Justyna Bogusz / Monika Chodur / Artur Futyma / Małgorzata Jamborska / Gabriela Kozioł / Mikołaj Kulczyoski / Filip Lasek / Stanisław Lifar / Jagoda Marut / Paweł Matuła / Justyna Paściak / Beata Pomianek / Monika Smarszcz / Bogusław Stopyra / Gabriela Ślęzak /Justyna Świetlik / Magdalena Trojnar / Ula Wójtowicz / Monika Ziobro 

GODZINA 18:00 - WYKŁAD MULTIMEDIALNY
WIECZORNE ROZMOWY O SZTUCE WIECZÓR CZTERDZIESTY SZÓSTY

GRAŻYNA NIEZGODA
JAK CZYTAĆ OBRAZY PICASSA
Współpraca z Przemyskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku

GODZINA 19:00 - KINOGALERIA
SHORT WAVES ON TOUR: POLSKI KONKURS OBJAZDOWY

W programie znajdą się najlepsze polskie produkcje krótkometrażowe ostatniego roku, które wystartują w konkursie krajowym podczas Short Waves Festival 2017. Dzięki trasie objazdowej, widzowie z całej Polski będą mogli zagłosować na ulubiony film, którego reżyser otrzyma Nagrodę Publiczności.

GODZINA 20:30 - KINOGALERIA
Odyseja Kosmiczna 2001
Film Sci-Fi, w reżyserii Stanleya Kubricka, produkcja USA, 1968 (2 godz. 21 min.)
Jeden z najwybitniejszych filmów fantastycznych w historii kina. Składa się z trzech luźno powiązanych ze sobą elementów. Akcja pierwszego epizodu rozgrywa się w czasach prehistorycznych, drugi opisuje odkrycie na Księżycu tajemniczego monumentu, a trzeci opowiada o zagrożonych przez zbuntowany komputer kosmonautach.

GODZINA 23:00 - GOŚĆ WIECZORU
MATEUSZ PIENIĄŻEK Recital

Mateusz Pieniążek, doktor nauk humanistycznych, poeta i prozaik. Debiutował w prasie rzeszowskiej jako członek Klubu Młodych Pisarzy (Gwoźnica), a debiutancki tomik wierszy pt. Zaproszenie do słów wydał w latach 80. Swoje wiersze drukował w almanachach poetyckich, w „Tygodniku Kulturalnym", „Kulturze", „Życiu Literackim", „Poezji", „Piśmie Literacko-Artystycznym", „Okolicach", „Kresach", „Poezji dzisiaj", „Nad Wilią", „Krynicy" (Kijów). Twórca muzyki i słów do wielu współczesnych pastorałek, śpiewogier i krotochwil. Jego wiersze tłumaczone były na języki: litewski, włoski, angielski, ukraiński. Poeta jest też autorem libretta do kantaty „Wiosna-Lato" kompozycji Macieja Małeckiego.

WSTĘP WOLNY – ZAPRASZAMY

NOCWGALERIIsobota, 20 maja 2017

16:00 - 23:59

ul. T. Kościuszki 3, Przemyśl