Imprezy turystyczne i sportowe

III Noc Fortyfikacji

Dodaj do planera
20.01.2018 - Przemyski S.K.O.C. zaprasza III Noc Fortyfikacji!

20 stycznia 2018 będzie mieli możliwość bezpłatnego obejrzenia naszego obiektu!

Schron Kierowania Obroną Cywilną znajdujący się pod budynkiem Szkoły Podstawowej nr 14 w Przemyślu wybudowany został wraz ze szkołą w 1966 roku podczas słynnej akcji "1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego". Budowa schronu była następstwem zimnej wojny i zagrożeń jakie ze sobą niosła.

Powierzchnia schronu to 177,98 m2 na którą składa się szereg pomieszczeń technicznych i powierzchni do pracy oraz odpoczynku załogi. Wyposażony we własne źródło zasilania energią w postaci zespołu spalinowo - elektrycznego typ EPZ-ZO-3/400/5 wraz z akumulatorami, zespół hydroforowo-pompowy oraz zespół filtrowentylacyjny RM-200/68. Wyposażony jest też w wyjście awaryjne z podziemnym tunelem umożliwiającym ewakuację w przypadku zburzenia i zagruzowania wyjścia głównego.

Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." udostępniło do zwiedzania ten obiekt w maju 2016 roku, pół roku temu wprowadzono też możliwość udziału w escape room, w którym gracze wcielają się w załogę schronu i m. in. muszą zmierzyć się z jej zadaniami.

UWAGA! Udział w "fejsbukowym" wydarzeniu nie uprawnia do odwiedzenia danego obiektu - wymagana jest REZERWACJA


Organizator: Schron Kierowania Obroną Cywilną - Relikt Zimnej Wojny oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej