Wystawy i wernisaże

WIKTOR DŻOCHOWSKI - malarstwo

Dodaj do planera

Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu zaprasza do zwiedzenia wystawy w dniach 12 czerwca - 1 lipca 2020

Wiktor Dżochowski urodził się w Delatynie na Huculszczyźnie w 1944 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w szkołach plastycznych w Bielsku-Białej i w Jarosławiu. Studia odbył w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby, w pracowni Jacka Pugeta a następnie Mariana Koniecznego, dyplom uzyskał 1973 roku.

Uprawia malarstwo i rysunek, zajmował się rzeźbą i płaskorzeźbą. Ma w dorobku polichromie i rzeźby sakralne oraz realizacje rzeźbiarskie w przestrzeni publicznej Przemyśla: m. in. "Węzeł gordyjski", 1975. Brał udział w większości znaczących wystaw zbiorowych przemyskiego i rzeszowskiego środowiska plastycznego. Uczestnik wielu plenerów artystycznych, m.in. Międzynarodowych Spotkao Artystów we wsi Słonne, a także plenerów w Belgii, Słowacji, Austrii.

W latach 1996 - 2004 prezentował swój dorobek na wystawach indywidualnych w Polsce - w Warszawie i Przemyślu; Francji - w Paryżu; Austrii - w Innsbrucku i Malbun oraz w Belgii - w Antwerpii. W 2005 roku odbyła się Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu retrospektywna wystawa jego dorobku, a w 2011 Benefis Wiktora Dżochowskiego.

Zdobył szereg nagród i wyróżnieo, w 1998 był stypendystą Wojewody Przemyskiego. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, kościelnych i prywatnych w Polsce, Szwecji, Austrii, Niemczech, Francji, Belgii, Grecji, Macedonii, Czechach, Słowacji a także w USA, Kanadzie i Australii. Mieszka w Przemyślu.