Wystawy i wernisaże

2020 - ROKIEM KAPITANA HENRYKA JASKUŁY

Dodaj do planera

Prezydent Miasta Przemyśla, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska, Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski, Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu

serdecznie zapraszają naotwarcie wystawy plenerowej "2020 - ROKIEM KAPITANA HENRYKA JASKUŁY"

Piątek, 10 lipca 2020 r.  Godz. 14.00, PRZEMYŚL - RYNEK

Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2020 r.

 

HENRYK JASKUŁA (1923 - 2020)

Jeden z największych asów w historii polskiego i światowego żeglarstwa. Pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, który jachtem  samotnie opłynął  glob ziemski wokół Trzech Wielkich Przylądków, bez zawijania do portów pośrednich i bez przyjmowania pomocy z zewnątrz.  Jego wyczyn był tym cenniejszy, że rejs na „Darze Przemyśla" rozpoczął w Gdyni i przepłynąwszy dystans ponad 32 200 mil morskich, po 344 dniach żeglugi powrócił do tego samego bałtyckiego portu, ustanawiając rekord świata w długości przebywania na morzu non stop w rejsie samotnym.

Mimo kilkakrotnych prób podejmowanych przez polskich żeglarzy, w minionym 40-leciu nikomu nie udało się skopiować jego bezprecedensowego rejsu.  

Za całokształt żeglarskich dokonań uhonorowano go m.in. prestiżową nagrodą SUPER KOLOS.

Dla upamiętnienia 40. rocznicy ukończenia wokółziemskiego rejsu „Daru Przemyśla"- uchwałą Rady Miejskiej- 2020 r. ogłoszono Rokiem Kapitana Henryka Jaskuły.

 

Wideo