Wystawy i wernisaże

Przemyśl i nie tylko

Dodaj do planera

1 sierpnia – 30 września 2020 r. – Galeria "Baszta" - Zamek kazimierzowski -  wystawa malarstwa Helgi Marii Radochońskiej „Przemyśl i nie tylko”

Od dzieciństwa związana jestem z malarstwem. W latach szkolnych rysowałam i malowałam ilustracje do lektur szkolnych biorąc udział w konkursach czytelniczych i plastycznych, a uznania w postaci nagród i dyplomów dawały mi dużo satysfakcji.

Od zawsze byłam wrażliwa na piękno otaczającej nnie przyrody, fauny i flory, zjawiska atmosferyczne i wszystko to co dzieje się w świecie przyrody czyniło na rwie wielkie wrażenia, w związku, z czym stawało się to tematem moich prac malarskich. Warsztat mój składał się z kredek, pasteli węgla akwareli i tuszu kreślarskiego. Techniką olejną zajęłam się dopiero na etapie Krakowskiej Szkoły Rysunku i Malarstwa już w wieku dojrzałym gdzie zapragnęłam zrezygnować z amatorstwa i nauczyć się profesjonalnego malarstwa. Warsztaty malarskie i rysunkowe wzbudziły we mnie pasję i niedosyt wiedzy w tej dziedzinie sztuki. ASP we Wrocławiu nie stawiała granicy wieku kształcenia, podstawy malarstwa uzyskane w Krakowie pozwoliły mi podjąć studia zaoczne malarskie ku mojemu wielkiemu zadowoleniu i stały się realizacją moich marzeń życiowych. Wiem, że był to najlepszy krok w moim życiu a podejmując się tego zadania mogłam poczuć się spełniona. Tematem moich prac jest przede wszystkim pejzaż. W tym czuję realizację pasji mojego życia, w nim pokazuję najlepiej jak potrafię otaczający mnie świat, wszechświat, ziemię, to co żyje nad, pod i na ziemi, w wodzie i w jej głębinach. Budowanie ogromnych, dalekich przestrzeni ograniczoną ilością kolorów, jednak w różnych kk tonacjach pozwała wzbudzić w nas refleksje na ogrom otaczającego nas pięknego, ale też niejednokrotnie strasznego groźnego świata przyrody i jej niesamowitych w skutkach zjawisk. Takie refleksje i myśli mogą wzbudzać w widzu moje obrazy i to jest właśnie moja pasja i dla mnie wyzwanie do dalszej twórczości malarskiej, dla której żyję i pragnę tworzyć ją nadal.