Trasy rowerowe

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

Dodaj do planera
Wyznacz trasę
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy (trasa główna 1887,5 km, trasy łącznikowe i boczne: łącznie 192 kilometry), którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Już samo poznanie każdego z nich z osobna stanowi niezwykłe doświadczenie, a poznanie ich wszystkich zdaje się być jak czytanie wspaniałej baśni.

Przedstawiamy Państwu fragment (107km) szlaku rowerowego biegnącego przez Powiat Przemyski i miasto Przemyśl. Jadąc z północy na południe przejeżdżamy przez Bolestraszyce gdzie należy odwiedzić Arboretum - mianem tym określa się wyodrębniony obszar, na którym uprawiane są drzewa, krzewy i krzewinki dla celów naukowych i hodowlanych. Miejsce wyjątkowe o każdej porze roku. Zgromadzono tu kilka tysięcy gatunków, odmian, form roślin.

W pobliżu Arboretum znajdują się dwa forty Twierdzy Przemyśl.  Fort pancerny XIII „San Rideau powstał w latach 1892-1896. Towarzyszyły mu dwa forty pomocnicze – XIIIa „Zabłocie” oraz XIIIb „Bolestraszyce”. Głównym zadaniem fortu było osłanianie linii rzeki San od strony wschodniej oraz osłona dróg komunikacyjnych.

Przejeżdżając przez Przemyśl koniecznie trzeba zatrzymać się na starówce - najlepiej zachowanej w województwie podkarpackim. Zespół staromiejski w Przemyślu został uznany za Pomnik Historii. Dobre restauracje, kawiarnie i cukiernie zadowolą każdego wytrawnego rowerzystę. Przemyśl posiada także bogatą bazę noclegową na każdą kieszeń.

Mijając Przemyśl trasie Green Velo towarzyszyć będzie malownicza i kręta rzeka SAN oraz Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Obszar Parku obejmuje jedyny w Polsce fragment najbardziej wysuniętych na zachód lesistych pogórzy Karpat Wschodnich. Przyrodnicze bogactwo tego regionu oraz echo burzliwej historii, skłaniają podróżnika do refleksji i dostarczają wielu wrażeń, natomiast gwarancję wytchnienia przynoszą malownicze krajobrazy wraz z panującą tu nieocenioną ciszą.

 

 

Więcej informacji dostępne na stronie GREEN VELO