Koncerty i imprezy

20. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz bez..."

Dodaj do planera

Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych "DZYGA" we Lwowiezapraszają na 20. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "Jazz bez..."

W tym roku festiwal będzie transmitowany ONLINE - link do transmisji na stronie www.ck.przemysl.pl oraz na youtube.com/centrumkulturalne

3 grudnia (czwartek), godz. 19.00

Marek Bałata & Dominik Wania / Impomptus

Marek Bałata –  improwizujący wokalista jazzowy. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje, transkrypcje utworów F.Chopina oraz standardy jazzowe i pieśni różnych kompozytorów m.in. Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Włodka Pawlika-zdobywcy Grammy 2014. Jest producentem muzycznym i wykonawcą jazzowej adaptacji Mszy Kreolskiej „Misa Criolla” Ariela Ramireza. Występował w musicalowej adaptacji powieści I.B. Singera "Sztukmistrz z Lublina" w Teatrach Warszawy i Wrocławia oraz niemieckojęzycznej wersji (Der Zauberer von Lublin) w Niemczech i Austrii. Również w adaptacji "Krwawe Gody" (wg F.G.Lorca) w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz ostatnio w adaptacji „Dzieje Grzechu” St.Żeromskiego w Teatrze Capitol.

W 1996 założył oryginalny międzynarodowy zespół "CANTABILE IN JAZZ" w którym występowały wybitne wokalistki Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack oraz basiści  Mariusz Bogdanowicz, Anthony Jackson, A.Skrzypek.

Inny projekt to TRILOGY czyli Art Lande (USA), Gunter Wehinger (A) i Marek Bałata (PL). Firma Gowi wydała CD Live "TRILOGY" a zespół odbył w 1999 r. trasę koncertową po USA z gościnnym udziałem Paula McCandlessa w sławnym klubie Yoshi’s w Oakland.

Jest również solistą w wielu oratoriach, które były wielokrotnie prezentowane w kraju, USA i Kanadzie.

Marek Bałata koncertował z takimi nazwiskami jazzu jak między innymi: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Peter Madsen, Jeanfrancois Prins, Jack Van Poll, Marco Piludu, Andy Manndorff, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Joris Teepe, John Betsch i niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi z J.P.Wróblewskim, A.Dutkiewiczem, Z.Namysłowskim, K.Jonkiszem, H.Miśkiewiczem, A.Jagodzińskim i P.Wojtasikiem na czele. Koncertował w Europie z austriackim quartetem SONGLINES oraz KLEZMOKUM i KLEZ EDGE z leaderem Burtonem Greene. Jego ostatnia wyjątkowa produkcja to koncert NIEMEN-WSPOMNIENIE oraz MAŁA MSZA ORGANOWA J.HAYDNA w oprac. Tadeusza Leśniaka i improwizowana poezja w locie oraz wariacje na temat standardów i własne kompozycje w duecie IMPROMPTUS z Dominikiem Wanią.Od początku lat 90-tych, 16-razy zwyciężał w corocznym plebiscycie JAZZ TOP pisma Jazz Forum w kategorii Wokalista Jazzowy. Występował na scenach Europy, Kanady, USA i Japonii.

Dyskografia:

MAREK BAŁATA & DOMINIK WANIA / KOLĘDY IMPROMPTUS - okoart 2016 (5 gwiazdek w Jazz Forum)

ZAGAJEWSKI / PAWLIK – Mów spokojniej  > gap 2015

MAREK BAŁATA & KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI  na żywo w radiu Koszalin / DVDiCD  

Włodek Pawlik – STRUNY NA ZIEMI / Włodek Pawlik, L.Szafran, M.Bałata, P.Pańta,C.Konrad    KRAJOBRAZ  RZECZY  PIĘKNYCH – Andrzej Zarycki (zaszafie.pl)

SONGLINES - / H.V.Kalnein / M.Balata / U.Rennert / A.Tang / Gregor Hilbe (TCB – Montreux )  

KLEZ  EDGE  - Burton Greene / P.Robinson / M.Balata / L.Fishkind / R.Haliffi (Tzadik)  

Marek Bałata, Z.Namysłowski, J.Niedziela, K.Ścierański  / EWA KARPF WIERSZE (Trans Art. )

Marek Bałata  /  Art Lande  /  Gunter Wehinger  -  T R I L O G Y  (Gowi)

Marek Bałata  -  V O I C E   P A I N T I N G S   (KochJazz)

Marek Bałata  -  K O L Ę D Y   (KochJazz)

Sławomir Kulpowicz  featuring Marek Bałata  -  S A M A R P A N   S O N G S  (KochJazz)

Krzysztof Ścierański  -  F A R   A W A Y   F R O M   H O M E   (Soundpol)

W. Nahorny / B. Loebl  -  K O L Ę D Y  N A   C A Ł Y  ROK  (Polonia)

POP ORATORIUM MIŁOSIERDZIE BOŻE  (Lum 001)

PSALMY DAWIDA (Lum 003)

 

4 grudnia (piątek), godz. 19.00

Piotr Wojtasik Quintet feat. Anna Maria Jopek

Po jednej stronie jest grupa wykonawców, którzy tworzą to, co czują i następnie prezentują to publiczności. Z drugiej strony są artyści, którzy wychodzą na scenę, aby zagrać publiczności to, co chce usłyszeć. My jesteśmy w tej pierwszej grupie. Tytuł jest więc nieco przewrotny, przekorny. „To whom it may concern” – tak tytułuje się oficjalne pisma, oznacza „do wszystkich zainteresowanych”. – Piotr Wojtasik.

 Zespół wystąpi w składzie:

Piotr Wojtasik – trąbka,

Anna Maria Jopek – wokal,

Marcin Kaletka – saksofon,

Michał Tokaj – fortepian,

Michał Barański – kontrabas,

Kazimierz Jonkisz – perkusja.

Artyści zaprezentują materiał z płyty „To Whom it May Concern”. Gościem specjalnym koncertu będzie Anna Maria Jopek.

ONLY VERY FEW PEOPLE:

https://soundcloud.com/user-220153469/only-very-few-people

FB: https://www.facebook.com/piotrwojtasikmusic/

Piotr Wojtasik – wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt nowoczesnego bop’u, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj.

Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera. Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak: Kenny Garrett, Joe Lovano czy Archie Shepp. Równocześnie występował jako sideman w innych zespołach, w skład których wchodzili muzycy takiej rangi, jak: Victor Lewis, George Cables, Kirk Lightsey czy Joe LaBarbera. Jest jednym z niewielu polskich muzyków, którzy są cyklicznie zapraszani do międzynarodowych projektów, takich jak: Michel Donato Quintet czy European Jazz Ensemble. Gościnnie wziął udział w nagraniu ponad kilkudziesięciu albumów.

Na swoim koncie ma 11 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów. Albumy „Circle” oraz „Hope” otrzymały prestiżową nagrodę polskiej branży muzycznej – Fryderyka. Pozostałe, w większości, były do niej nominowane. Sam Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, właśnie za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Najnowsza płyta „To Whom it May Concern” ukazuje wrażliwość Wojtasika zarówno w sferze wykonawczej, kompozytorskiej, jak i w pieczołowicie dobranej obsadzie muzyków.

Anna Maria Jopek - absolwentka klasy fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Studiowała również na wydziale Filozofii UW i śpiew u prof. Darii Iwińskiej, nauczycielki swojego Taty. Wychowana za kulisami zespołu „Mazowsze", w którym występowali jej rodzice, za najsilniejsze źródło fascynacji uważa muzykę ludową. Obok adaptacji tradycyjnych pieśni, śpiewa również własne piosenki. Otrzymała wiele nagród: Wiktorów, Fryderyków, złotych i platynowych płyt, miała zaszczyt wystąpić z najbardziej podziwianymi przez siebie śpiewakami swoich czasów, takimi jak: Marek Grechuta, Jeremi Przybora, Sting i Bobby McFerrin. Kiedy nie ma pandemii pracuje w najróżniejszych miejscach świata, zawsze blisko swoich Dzieci i kotów. Biega półmaratony.

 

5 grudnia (sobota), godz. 19.00

NEW BONE

 New Bone to kwintet jazzowy złożŽony z samych uznanych muzyków. Pięcioma, w tym trzema autorskimi, płytami utwierdził swoja pozycje na polskim rynku jazzowym. O ich dotychczasowych dokonaniach niezwykle entuzjastycznie wypowiadali się cenieni w tej branżŽy artyści i dziennikarze tacy jak: Jarek Śmietana, Piotr Baron czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie, zarówno polskiej jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Dziś grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu. Obecnie planowane i organizowane są kolejne zagraniczne występy.

Do tej pory formacja zaprezentowała się w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a takŽe w czasie Międzynarodowego Delhi Jazz Festival w 2013r. Grupa była równieŽ jedna z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014r. oraz brała dział w festiwalu Art Jazz Cooperation – Ukraina 2015 r. W lutym 2014r. zespół przy współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny zagrał dla rosyjskiej publiczności. Tym razem w dalekim Uralu zaprezentował swoja muzykę w Czelabińsku i renomowanym klubie Ever Jazz w Jekaterynburgu. W marcu 2015 r. New Bone wystąpił w Filharmonii Narodowej w Mińsku na Białorusi na koncercie, którego współorganizatorem był Instytut Polski. Warto dodać, żŽe zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał się takżŽe w historii jako pierwsza formacja, która zagrała koncert jazzowy na Žżywo w Kaszmirze! W listopadzie 2018r. na oficjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego w Kaliningradzie, zespół wystąpił w ramach cyklu – „Jazz w Filharmonii”, gdzie został gorąco przyjęty przez rosyjską publiczność. W grudniu 2019 r. po raz kolejny odwiedził Białorus, gdzie wystąpił w Teatrze Dramatu i Muzyki w Brześciu.

W grudniu 2019 r. zespół Tomasza Kudyka nagrał kolejną, szósta płytę w swoim dorobku. Album zatytułowany „Longing” ukazał się już w marcu za pośrednictwem wydawnictwa CM Records. Krakowska grupa swoimi poprzednimi nagraniami

zdobyła przychylność zarówno krytyków, jak i publiczności, która entuzjastycznie reaguje na prezentowana podczas koncertów muzykę. Najnowszy album z autorskimi kompozycjami lidera zespołu, Tomasza Kudyka, został zarejestrowany w Studio Polskiego Radia S4 im. J. Wasowskiego w Warszawie.

Tomasz Kudyk – lider zespołu New Bone dedykuje najnowszy album „Longing” swojemu Tacie – Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi legendarnej jużŽgrupy Jazz Band Ball Orchestra. W sesji nagraniowej wzięli udział stali członkowie kwintetu: Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn, Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja. Na płycie znajda się autorskie kompozycje Tomasza Kudyka, z wyjątkiem jednego utworu „Head Dizziness”, napisanego przez Jana Kudyka, a zaaranżowanego przez Wojtka Groborza. Słuchając kompozycji lidera New Bone z poprzednich płyt, możemy spodziewać się muzyki pełnej liryzmu i pewnej nostalgii utrzymanej w formie jazzowej narracji. Źródło inspiracji sięga głównego nurtu tej muzyki, wykształconego w połowie ubiegłego wieku.

Tomasz Kudyk chciałby poprzez te płytę, a przede wszystkim muzykę, wyrazić wdzięczność i szacunek dla swojego Taty, który na początku jego drogi muzycznej był dla niego inspiracja i autorytetem. „To dzięki Tacie, jestem w tym miejscu dzisiaj i robie to, co On …” – wspomina lider New Bone.

Projekt w dużej części został dofinansowany z ramienia Urzędu Miasta Krakowa oraz firmy Tactica Pharmaceuticals.

Skład zespołu:

Tomasz Kudyk – trąbka,

Bartłomiej Prucnal – saksofon,

Dominik Wania – fortepian,

Maciej Adamczak – kontrabas,

Dawid Fortuna – perkusja.

 

6 grudnia 2020 (niedziela), godz. 19.00

Adam Wendt & Friends

Grupa wykonująca, jak sami tworzący ten zespół muzycy nazywają: akustyczny "Rhythm & Jazz". Niespotykana nazwa tego stylu i sposób grania odzwierciedlają dokładnie to co można usłyszeć w tej muzyce, czyli funkowo-twistowy mainstream z dużymi wpływami Jamesa Browna, J.C.Adderleya, Stanleya Turrentine'a.

Zespół prezentuje akustyczny nurt muzyki jazzowej z mocno zaznaczonymi korzeniami bluesowymi i rhythm&bluesowymi. Pełen słowiańskiej energii i żywiołowej ekspresji repertuar grupy, entuzjastycznie odbierany przez słuchaczy podczas koncertów, to program autorski, czyli kompozycje lidera formacji.

Skład zespołu to muzycy ze ścisłej czołówki polskiej sceny jazzowej, wysoko klasyfikowani w ankietach muzycznych z ogromnym doświadczeniem i dorobkiem artystycznym.

Skład zespołu:

Adam Wendt – saksofon,

Wojciech Niedziela – fortepian,

Zbigniew Wrombel – kontrabas,

Marcin Jahr – perkusja.