Zabytki

Kościół franciszkanów

Dodaj do planera

Pliki audio

Kościół franciszkanów wybudowany w XVIII wieku na miejscu gotyckiej świątyni łączy elementy późnego baroku i klasycyzmu. Wnętrze kościoła w stylu rokoko imponuje bogactwem rzeźb i fresków.
Według tradycji franciszkanie przybyli do Przemyśla już w 1235 roku. 
Pierwszy, drewniany jeszcze przyklasztorny kościół franciszkański miał istnieć w miejscu obecnego już w XIII wieku.
Kolejny, murowany, gotycki kościół franciszkanów miano wybudować w 1379 roku. Mogło się tak stać dzięki pomocy łacińskiego biskupa Przemyśla, pochodzącego z Saksonii Eryka z Winsen, który był franciszkaninem. Po rozebraniu murów gotyckiej świątyni przystąpiono w 1754 roku do budowy obecnego kościoła według projektu Walentego Haltmana. Budowę obecnej świątyni zakończono i konsekrowano ją w 1778 roku. W 1781 roku rozpoczęto budowę nowego klasztoru z wykorzystaniem istniejących XVII-wiecznych murów. Wnętrze świątyni zadziwia wieloma wysokiej klasy dziełami głównie lwowskich artystów tworzących w II połowie XVIII wieku.
Na ścianach zamykających nawy boczne zobaczymy dwa freski przedstawiające wydarzenia z historii Przemyśla. Od XVI wieku we franciszkańskiej świątyni są przechowywane relikwie patrona Przemyśla Świętego Wincentego.
Wyznacz trasę