Pobierz aplikację na telefon »
Przemyskie Podziemia

Przemyskie Podziemia


Początki historii kamienicy Rynek 1 sięgają przełomu XV i XVI wieku. Łączy ona w swoich murach fragmenty kilku budynków wzniesionych w różnych okresach i wielokrotnie przebudowywanych, ostatecznie połączonych w jeden obiekt. Aż do końca XVIII wieku, kiedy to rozpoczęto rozbiórkę zachodniej pierzei Rynku, gmachu nie zaliczano do położonych przy głównym placu miasta. Przylegał on do niego tylko jednym z rogów. Powiększenie przestrzeni Rynku po przeprowadzeniu prac rozbiórkowych spowodowało „zaliczenie” kamienicy do pierzei północnej i przyznanie jej numeru 1. Kamienica należała na przestrzeni kilku wieków do wielu rodów mieszczańskich, a nawet szlacheckich. W XIX wieku mieściły się tu koszary oraz sąd. Od 1865 roku jest to siedziba władz miasta.

Interesujące, dwukondygnacyjne podziemia budynku o powierzchni blisko 400 m kw. sięgają do poziomu około 10 metrów poniżej poziomu terenu. Dawni właściciele, w tym także kupcy, przechowywali w piwnicach o zróżnicowanej wielkości i różnych poziomach głębokości swoje dobra i towary. Wśród nich można wymienić: wina, miody pitne i lokalne bogactwo Ziemi Przemyskiej, czyli cenną w całej Europie sól. Przechowywano tam również m.in.: solone mięso, wędliny, słoninę, ziemiopłody i nabiał. Kupcy prowadzili tam także bezpośredni handel z przybyłymi do Przemyśla kontrahentami oraz z mieszkańcami miasta i okolic. Podziemia służyły nie tylko jako magazyny towarów i miejsce handlu, ale także jako szynki i warsztaty rzemieślnicze, a nawet w razie potrzeby wykorzystywano je na czasowe mieszkania dla służby.

W ostatnich latach dużym nakładem sił i środków przywrócono podziemiom pierwotny wygląd. W 2014 roku oddano do użytku zrewaloryzowany 100-metrowy odcinek XVII-wiecznego kolektora biegnącego pod ulicą Mostową oraz północną częścią Rynku z wyjściem na wysokości budynku Rynek 5.

Tekst: Dariusz Hop


Przemyskie podziemia to część pierwotnej zabudowy miasta z czasów średniowiecza. Obecnie udostępnione do zwiedzania są dwukondygnacyjne piwnice znajdujące się pod budynkiem Urzędu Miasta wraz z nowo oddanym odcinkiem siedemnastowiecznego kolektora. W planach jest jeszcze połączenie kolektora z wielokondygnacyjnymi piwnicami sąsiednich kamienic i utworzenie sieci podziemnych korytarzy.

Przemyskie Podziemia są otwarte w sezonie turystycznym (kwiecień – październik):
poniedziałek nieczynne
od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 17.00,
Ostatnie wejście o 16.30 (przejście indywidualne).

W pozostałych miesiącach (listopad-marzec) od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 15.00. Ostatnie wejście 14.30 (przejście indywidualne).

Przemyskie Podziemia są nieczynne w poniedziałki i dni świąteczne: Nowy Rok (1. stycznia), Wielkanoc (27. i 28.  marca 2016), Boże Ciało (26. maja 2016), Wszystkich Świętych (1. listopada), Święto Niepodległości (11. listopada), Boże Narodzenie (24. i 25. grudnia).

Przemyskie Podziemia zwiedza się z upoważnionym przewodnikiem o pełnej godzinie lub indywidualnie bez przewodnika w każdym innym momencie.

Pierwsze zwiedzanie Przemyskich Podziemi rozpoczyna się o 10.15.

Bilety w cenie 5 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy)

Obsługą zwiedzających zajmie się
Fundacja Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji“,
37-700 Przemyśl, ul. Książąt Lubomirskich.

Zapraszamy do zwiedzania!

Rezerwacje i informacja o Podziemiach:

tel.: 16 675 17 87
email: przemyskiepodziemia@op.pl

Rynek 1, 37-700 Przemyśl

16 675 17 87

przemyskiepodziemia@op.pl