Pobierz aplikację na telefon »
Forteczna trasa rowerowa - północna

Forteczna trasa rowerowa - północna

Trasa rowerowa po fortach Twierdzy Przemyśl - część północna.


Fort VIII "Łętownia"
Fort IX "Brunner"
Fort X "Orzechowce"
Cmentarz poległych w Twierdzy Przemyśl
Fort XI "Duńkowiczki"
Fort XII "Werner"
Fort XIIIb "Bolestraszyce"
Fort XIII "San Rideau"

Plik gpx do pobrania tutaj>>>

Rozpoczynamy jazdę w centrum Przemyśla, spod Pomnika Orląt Przemyskich, tuż obok mostu na Sanie. Tu tabliczka oznaczająca początek trasy. Jedziemy ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II w kierunku zachodnim, w górę biegu rzeki San.

Start – Przemyśl – Plac Orląt Przemyskich (0.0km)

Kuńkowce - 4,6 km

Fort VIII Łętownia - 6,4 km

Fort IX Brunner – 8,9 km

Fort X Orzechowce – 11,9 km

Cmentarz żołnierski z I WŚ – 12,9 km

Fort Xa Pruchnicka Droga – 13,6 km

Fort XI Duńkowiczki – 15,9 km

Fort XII Werner – 19,0 km

Fort XIIIb – 23,3 km

Fort XIII San Rideau – 24,5 km

Arboretum w Bolestraszycach - 26,0 km

Buszkowice – 30,7 km

Koniec – Przemyśl – Plac Orląt Przemyskich 34,6 km

Odległość: 34.6 km
Czas trwania: 3:00h
Trudność: medium

Obiekty na trasie

Pomnik Orląt Przemyskich

Pomnik Orląt Przemyskich

Pomnik Orląt Przemyskich w Przemyślu upamiętniający młodych polskich obrońców miasta przed Ukraińcami i Rosjanami w latach 1918-1921. Uznawany za najpiękniejszy przemyski pomnik, a jednocześnie...Więcej »

Fort VIII Łętownia w Kuńkowcach

Fort VIII Łętownia w Kuńkowcach

Fort VIII „Łętownia” w Kuńkowcach. Jego początki sięgają lat 1854-1855, kiedy to na wzgórzu na zachód od Przemyśla Austriacy wybudowali jeden z szańców artyleryjskich. W obecnym kształcie fort...Więcej »

Fort IX Brunner

Fort IX Brunner

Fort IX "Brunner" powstał w latach 1893-1896. Założony na barkanowym narysie (trapezowym) był jednym z dwóch wybudowanych w Twierdzy Przemyśl pancernych fortów uniwersalnych zaprojektowanych według...Więcej »

Fort X Orzechowce

Fort X Orzechowce

Fort X "Orzechowce" . Fort zbudowano w latach 1884-1886. Założony na narysie pięcioboku z kleszczowo załamaną szyją. Powstał jako dwuwałowy fort artyleryjski. W szyi znajdowały się betonowe koszary,...Więcej »

Fort XI Duńkowiczki

Fort XI Duńkowiczki

Fort XI" Duńkowiczki". Fort powstał w latach 1884-1886. Był niemal bliźniaczo podobny do fortu X „Orzechowce”. Modernizowano go jednak nieco później. W dobudowanych na skrzydłach koszar tradytorach...Więcej »

Fort XII Werner w Żurawicy

Fort XII Werner w Żurawicy

Fort XII „Werner” w Żurawicy. W 2010 roku został po pierwszy otwarty dla turystów, przez wiele lat był własnością wojska, niedostępną dla zwiedzających. Fort „Werner” powstał w latach 1882 – 1886 i...Więcej »

Fort XIII San Rideau

Fort XIII San Rideau

Fort XIII "San Rideau" powstał w latach 1892-1896. Pierwotnie w tej samej lokalizacji, w roku 1876 zaplanowano budowę ziemno-drewnianej baterii 11 "Bolestraszyce". Do czasu zmainy numeracji fortów...Więcej »

Most kolejowy

Most kolejowy

Najstarszym z istniejących mostów na Sanie jest most kolejowy z 1891 roku -  wysadzony przez Austriaków w marcu 1915 roku, a następnie odbudowany w 1916 roku. Most ten odegrał bardzo ważna rolę...Więcej »

Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum w Bolestraszycach

Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Polski, spełniającym różnorodne zadania jako: obiekt przyrodniczy, kulturowy, dydaktyczny i naukowy. Pierwotnie utworzone na terenie historycznego...Więcej »