Konzerte und Veranstaltungen

Zamkowe Zaduszki – RAJ

Zum Planer hinzufügen
3 listopada 2019 r. godz. 19.00 – z cyklu „Zamkowe Zaduszki” – „RAJ” koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego

Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w sklepie muzycznym „MUSICLAND” ul. Serbańska 13, tel. 16 675 01 82 oraz bezpośrednio przed koncertem na Zamku Kazimierzowskim.

Twórczość Jacka Kaczmarskiego zwyczajowo postrzegana jest – w dużej mierze za sprawą okoliczności historyczno-politycznych, – przez pryzmat kilku zaledwie piosenek, takich jak inspirowana balladą rosyjskiego barda Włodzimierza Wysockiego „Obława”, „Mury” (odbierane zresztą często wbrew intencjom autora – bez uwzględnienia puenty) czy „Zbroja”. Zdecydowanie mniej znane pozostają utwory o wymowie nie politycznej, lecz egzystencjalnej, ogólnoludzkiej, zwłaszcza te odwołujące się do tekstów kultury, do literatury i sztuk plastycznych. Stosunkowo dużą grupę pośród nich stanowią piosenki oparte na motywach zaczerpniętych z Biblii – trzeba jednak pamiętać, że istnienie Boga to dla pieśniarza, który wychowany został w duchu ateizmu, kwestia konwencji literackiej czy kulturowej ...

Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński, Przemysław Lembicz, Marcin Żmuda to założyciele poznańskiego Kwartetu ProForma, jedynego pięcioosobowego kwartetu w Polsce, a być może na świecie, specjalizującego się w piosence autorskiej i poetyckiej, a od niedawna znanego także ze współpracy z Kazikiem Staszewskim.
Tym razem koncert wyjątkowy, muzycy, jak kiedyś – w duecie, sięgają do swoich najwcześniejszych inspiracji. W brzmieniu wiernie oddającym ducha oryginału usłyszymy „Raj”, legendarny program tria Przemysław Gintrowski – Jacek Kaczmarski- Zbigniew Łapiński, napisany w 1980 roku do wierszy Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Herberta opartych na wybranych motywach biblijnych.
Posłuchajmy raz jeszcze tej niezwykłej historii ludzkości, od „Stworzenia Świata”, które nie przychodzi łatwo, poprzez wypędzenie nieposłusznych, ich zmagania z Bogiem i niedoskonałością własną i świata, aż po bezwzględny sąd ostateczny odbywający się „U wrót doliny”…