Filmowy Przemyśl

Niewiele jest w Polsce miejsc, które mogą poszczycić się równie imponującym bogactwem zabytków, pięknymi kamienicami, urokliwymi uliczkami i położeniem na wielu (a dokładnie siedmiu!) wzgórzach. Przemyśl często nazywany jest małym Lwowem, a ze względu na wspomniane wzgórza - nawet Rzymem. Właśnie to przyciąga do nas wielu amatorów fotografii, artystów i filmowców.

Jednym z pierwszych, który dostrzegł walory filmowe naszego miasta był Andrzej Wajda, w którego filmie Przemyśl wcielił się w rolę przedwojennego Wilna. Znakomicie wcielał się również w niedaleki Lwów – choćby w niedawnej, popularnej produkcji w reżyserii Piotra Adamczyka – serialu „Dziewczyny ze Lwowa”. Atrakcyjność i uniwersalność plenerów ponad tysiącletniego grodu, poza wymienionymi reżyserami docenili też m.in.: David Attenborough, Leon Jeannot, Grzegorz Królikiewicz, Feliks Falk, Richard A. Colla, Zenona Cyplik, Marek Stacharski, Dorota Kędzierzawska oraz Jan Jakub Kolski. W ostatnim czasie w Przemyślu pracowały ekipy serialu TVP pt. „Młody Piłsudski” oraz kultowej produkcji HBO – serialu „Wataha”.  Te ostatnie dobitnie ukazują uniwersalność Przemyśla jako pleneru filmowego. Zderzenie dwóch różnych światów – w Młodym Piłsudskim przemyskie ulice przenoszą widzów w świat Wilna z przełomu XIX i XX wieku, natomiast w tym samym czasie fani „Watahy” raczeni są uroczymi plenerami współczesnego podkarpackiego miasta.  

Filmy fabularne i dokumentalne realizowane w Przemyślu

Zawiłości uczuć (1976)
reżyseria: Leon Jeannot
scenariusz: Leon Jeannot
gatunek: Melodramat Psychologiczny
Marek zamierza wyjechać na Śląsk wraz z dziewczyną - pielęgniarką Bożeną. Ta jednak nie chce opuszczać jednego spośród swoich podopiecznych.
Wiele scen w tym filmie nakręcono w Przemyślu

Pasja (1977)
reżyseria: Stanisław Różewicz
scenariusz: Edward Żebrowski / Andrzej Kijowski
gatunek: Biograficzny / Dramat historyczny
produkcja: Polska
premiera: 14 marca 1978 (świat)
obsada: Piotr Garlicki, Zbigniew Zapasiewicz, Bolesław Smela, Wojciech Alaborski, Henryk Machalica, Mieczysław Hryniewicz, Edmund Fetting, Anna Dymna, Bogusław Linda i inni
Film dostał nagrodę Złote Lwy
Ostatnie lata życia Edwarda Dembowskiego oraz nieudana próba powstania krakowskiego z 1846 roku, w której odegrał znaczącą rolę. Przesiąknięty historyczną refleksją film można odczytywać jednak także jako uniwersalną opowieść o sensie działań niepodległościowych i zagrożeniach związanych z rewolucją.
Wiele scen w tym filmie nakręcono w Przemyślu.

Fort 13 (1984)
reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
scenariusz: Krzysztof Osada, Grzegorz Królikiewicz
gatunek: Wojenny, Psychologiczny
produkcja: Polska
premiera: 16 listopada 1984 (Polska) 16 listopada 1984 (świat) 
Grażyna Szapołowska, Leon Niemczyk, Janusz Krawczyk,
Juliusz Lubicz-Lisowski
I wojna światowa. Dwaj rosyjscy żołnierze zostają zasypani w podziemiach.
Film kręcony na fortach Twierdzy Przemyśl

Kronika Wypadków Miłosnych (1985)
reżyseria: Andrzej Wajda
scenariusz: Tadeusz Konwicki
gatunek: Dramat Psychologiczny Poetycki
produkcja: Polska
premiera: 24 listopada 1986 (Polska) 24 listopada 1986 (świat)
obsada: Tadeusz Konwicki, Gabriela Kownacka, Gabriela Kownacka, Paulina Młynarska
Witek przeżywa swoją pierwszą młodzieńczą miłość. Obiektem jego uczuć jest urocza Alina.
Przemyśl w tym filmie „gra” Wilno. Akcja rozgrywała się w 1939 r

Daleko od siebie (1995)
reżyseria: Feliks Falk
scenariusz: Maciej Karpiński, Feliks Falk
gatunek: Dramat obyczajowy
produkcja: Polska
premiera:14 października 1996 (świat)
obsada: Joanna Jeżewska, Roman Gancarczyk, Henryk Talar, Agnieszka Pilaszewska, Artur Żmijewski, Małgorzata Foremniak
Bohaterem filmu jest Marcin Borowski, trzydziestoletni historyk sztuki, a zarazem biznesman. Mężczyzna ceniący sobie wolność i niezależność. Borowski, w czasie swojej podróży w interesach do Lwowa, spotyka dawną przyjaciółkę ze studiów - Marię. Maria mieszka we Lwowie, jest nauczycielką, pracuje w szkole i samotnie wychowuje ośmioletniego syna Michała. Trudna rozmowa obojga uświadamia Marcinowi, że Michał jest jego synem, owocem ich studenckiej miłości. Jest tego prawie pewien. Po powrocie do kraju Borowski zaprasza oboje do siebie, choć wie, że skomplikuje to jego stosunki z Dorotą - kobietą, która jest teraz w jego życiu.

Hidden in Silence, Colla, Richard, (1996) Stany Zjednoczone
Film telewizyjny opowiadający autentyczną historię Stefanii Podgórskiej- Burzmińskiej, która ukrywała trzynaścioro Żydów w Przemyślu. Jako szesnastolatka wprowadziła się do mieszkania rodziny Diamantów wraz z siostrą dając schronienie m.in. Maksowi, za którego po wojnie wyszła za mąż.
Sowiecka część Przemyśla, 1941 rok. Nastoletnia Fusia Podgórska (Kellie Martin) mieszka z żydowską rodziną, u której pracuje. Miasto przejmują naziści. Pracodawcy Fusi trafiają do getta. Dziewczyna pomaga im w ucieczce. Ukrywa ich na strychu domu, który wynajmuje. Wieść o tym szybko się roznosi.
Film nakręcono we Lwowie (Ukraina), w Przemyślu i Warszawie (Polska)

Światła domu (2003)
dokumentalny Polska/Francja
reżyseria - Zenona Cyplik
współpraca reżyserska - Andrzej Moś, Wojciech Olejniczak
scenariusz - Zenona Cyplik
zdjęcia - Andrzej Moś, Wojciech Olejniczak
produkcja: Polska, Francja - 2007
Film z żydówkami z Przemyśla w roli głównej, reżyserowany przez przemyślankę. Był prezentowany podczas festiwalu Galicja we wrześniu 2013r.
Dokument – bohaterki poszukują korzeni. W filmie pokazany jest
Przemyśl, Bircza i Wielkie Oczy.
Opowieść o spotkaniu czterech kobiet (Zenona Cyplik, artystka plastyk z Poznania; urodzona w Montevideo wykładowczyni sztuki dramatycznej i aktorka paryskich teatrów Diana Ringel; urodzona w Antwerpii, mieszkająca w Paryżu aktorka teatralna i filmowa Rachel Salik i chemiczka z Poznania Wiesia Witt), które odkrywają wspólne korzenie - ich rodziny wywodzą się z okolic Przemyśla. Film przedstawia ich wspólną wędrówkę w trójkącie Bircza - Brzuska - Rybotycze, spotkania z mieszkańcami, wizyty na kirkutach...

Proste pragnienia (2011)
reżyseria: Marek Stacharski
scenariusz: Marek Stacharski
gatunek: Dramat
produkcja: Polska
premiera: 25 maja 2012 (Polska) 30 czerwca 2011 (świat)
obsada: Aleksandra Nieśpielak, Bartłomiej Topa, Janusz Chabior, Jan Stawarz, Andrzej Mrowiec
„Proste pragnienia” to niezwykle emocjonalna i przejmująca opowieść o tym, jak bolesna bywa codzienność przepełniona niekoniecznie dramatami, a zwykłymi problemami. Jola (Aleksandra Nieśpielak) niespełniona artystka, samotna matka, jej partner (Bartek Topa) zamieszany w przestępstwa i syn, zbuntowany nastolatek (Michał Śliwa) konfrontując swoje marzenia z rzeczywistością i próbują o siebie walczyć, ale spirala problemów kręci się coraz szybciej, a oni są coraz dalej od siebie.
Większość scen do tego filmu została nakręcona w Przemyślu.

BBC. Zadziwiające życie bezkręgowców (2013)
reżyseria:  David Attenborough
seria: BBC
producent:  Best Film
data premiery:  2013-05-10
Niesamowity mikrokosmos najmniejszych mieszkańców naszej planety. Otwórzcie oczy na przedziwny i zaskakująco piękny świat bezkręgowców. David Attenborough w jego przełomowej podróży do widowiskowego miniaturowego uniwersum, tętniącego życiem wszędzie wokół nas.
Film BBC pokazuje opalizujące ważki, egzotyczne cykady, larwy o neonowej poświacie i tkające skomplikowane sieci pająki. Dzięki technologicznym innowacjom w oświetleniu i komputerowemu sterowaniu kamerami, popatrzcie na ten świat z perspektywy jego niezwykłych mieszkańców. Te stworzenia są maleńkie, ale ich życie ma ogromny rozmach.
Ze względu na unikalny cykl życiowy mały motyl Modraszek Rebela jest szczególnie wrażliwy na wszelkie zmiany środowiska. Przyciąga uwagę przyrodników i filmowców. Największa ostoja modraszka w Europie była celem wypraw ekipy BBC do Przemyśla.

Dziewczyny ze Lwowa – serial TV (2015)
obsada: Magdalena Wróbel, Katarzyna Ucherska, Anna Gorajska, Anna Maria Buczek, Marian Dziędziel, Krzysztof Stelmaszyk
muzyka: Krzesimir Dębski|
zdjęcia: Włodzimierz Głodek
studio: ATM Grupa S.A. (produkcja wykonawcza)
Studio A Telewizja Polska
Uljana to absolwentka konserwatorium we Lwowie, która po rozwodzie zostaje z dzieckiem bez środków do życia i szans na pracę. Polina utopiła wszystko co miała w agencji modelek, która właśnie zbankrutowała. Olya to prosta dziewczyna nieprzytomnie zakochana w Igorze, który potrafi tę miłość wykorzystać, a Swietłana - matka dwójki dzieci, desperacko poszukuje dla nich i dla siebie stabilizacji, opartej na ramieniu odpowiedniego mężczyzny. Pozbawione środków do życia i szans na pracę podejmują decyzję taką jak tysiące innych Ukrainek - ruszają za chlebem do Polski. W Warszawie - nie bez dramatycznych przygód i trudności - zostają sprzątaczkami pracującymi na czarno. Pokój wynajmują w zrujnowanej kamienicy na Żelaznej, od pana Henryka, byłego fałszerza, może zresztą nie do końca byłego, skoro czasem jeszcze ściga go policja. Dla nielegalnych emigrantek mocno to kłopotliwe, ale taniej nigdzie nie znajdziesz, no i samo centrum, więc co robić.
Wiele ujęć zostało zrealizowane w Przemyślu.

Żużel (2016)
reżyseria: Dorota Kędzierzawska
scenariusz: Dorota Kędzierzawska
gatunek: Sportowy
produkcja: Polska
obsada: Tomasz Ziętek, Jagoda Porębska, Paweł Wilczak ...
zdjęcia: Artur Reinhart
dystrybucja: Kino Świat
studio: Canal+ Polska (koprodukcja)
Centrum Technologii Audiowizualnych (koprodukcja)
Fogo (koprodukcja)
(film nie miał jeszcze premiery !)
Film został nakręcony w Przemyślu, Rzeszowie, Częstochowie i we Wrocławiu (Polska).

Wataha (2014- ) serial TV
gatunek: Sensacyjny, Thriller
Kapitan Wiktor Rebrow próbuje rozwikłać zagadkę zamachu bombowego, w którym zginęli jego przyjaciele ze Straży Granicznej w Bieszczadach.
2 sezon (2017) – kilka scen kręconych w Przemyślu – wjazd do miasta – Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
muzyka: Łukasz Targosz, Tołhaje
zdjęcia: Tomasz Augustynek
na podstawie: Kamil Chomiuk (pomysł), Krzysztof Maćkowski (pomysł)
Obsada: Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński, Dagmara Bąk, Maciej Mikołajczyk, Marian Dziędziel, Magdalena Popławska

Ułaskawienie (2018)
reżyseria: Jan Jakub Kolski
scenariusz: Jan Jakub Kolski
gatunek: Dramat
produkcja: Czechy, Polska, Słowacja
premiera: 22 lutego 2019 (Polska) 31 sierpnia 2018 (świat)
Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.
Wiele ujęć zrealizowano w Przemyślu.

Młody Piłsudski (2018-2019) serial TV
obsada: Grzegorz Otrębski, Ewa Wencel, Sebastian Cybulski, Marek Kalita, Jan Englert, Urszula Grabowska, Tomasz Leszczyński
muzyka: Bartosz Chajdecki
zdjęcia: Michał Sobociński
studio: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (produkcja)
Telewizja Polska (produkcja)
Techfilm (produkcja)
Biograficzny, Dramat historyczny
Przemyśl gra w tej produkcji Wilno, a sam Piłsudski jest w wieku gimnazjalisty.
Serial opowiada o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest młody Józef Piłsudski i jego najbliżsi przyjaciele – późniejsi premierzy i prezydenci. Akcja toczy się w Wilnie, Petersburgu, Łodzi, Warszawie i Krakowie. Serial ma charakter sensacyjno-przygodowy. Rozpoczyna się od zamachu na cara Aleksandra II w Petersburgu w roku 1881, a kończy napadem na pociąg w podwileńskich Bezdanach w roku 1908, dokonanym przez Piłsudskiego i jego tytułowych bojowców

 

 

Czytaj również