Zabytki

Cerkiew bazylianów

Dodaj do planera

Cerkiew bazylianów (pw. Matki Bożej Bolesnej)

Historia zakonu OO. Bazylianów w Przemyślu sięga XIII wieku. W 1786 roku w wyniku dekretów józefińskich klasztor uległ likwidacji. Swoją działalność wznowił dopiero w 1913 roku, kiedy to grupa zakonników zakupiła przy ulicy Salezjańskiej nieruchomość. Dzięki staraniom biskupa Konstantyna Czechowicza rozpoczęła się budowa klasztoru z kaplicą, następnie w 1933 roku budowa cerkwi. W 1935 roku nastąpiła konsekracja świątyni pw. Matki Bożej Bolesnej.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej bazylianie musieli opuścić klasztor, a cerkiew i klasztor przejęło państwo i przeznaczyło je na potrzeby Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Przemyślu. 1 października 1991 roku bazylianie przejęli z powrotem klasztor z cerkwią.

Bazylianie ostatecznie przejęli na powrót cerkiew i klasztor 26 października1996 roku. Do 1999 r. całkowicie odnowione zostało wnętrze świątyni, otrzymała ona nowy kamienny ikonostas, a na ścianie wykonane zostały bizantyjskie malowidła. W maju 2000 roku nastąpiła rekonsekracja cerkwi.

Wyznacz trasę