Ciekawe miejsca

Park Zamkowy

Dodaj do planera

Pliki audio

Park Zamkowy im. Mariana Strońskiego w Przemyślu o powierzchni blisko 20 ha jest uważany za jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Polsce. Początki parku usytuowanego na wzgórzach opadających ku dolinie Sanu sięgają 1842 roku. Drzewa i krzewy zaczęto tu sadzić w przemyślany sposób pod koniec XIX wieku, po założeniu w 1890 roku Towarzystwa Upiększania Miasta. Wytyczono wówczas parkowe alejki, obmurowano brzegi stawu oraz źródło strumyczka nazywanego popularnie „Ciurkiem”.

W 1901 roku wybudowano w modnym wówczas stylu neogotyckim domek ogrodnika oraz sąsiadujące z nim oranżerię i palmiarnię. Wcześniej, w 1863 roku wzniesiono kapliczkę Najświętszej Marii Panny z XVIII-wieczną figurą, a w 1898 roku ustawiono figurę pastuszka.

W pobliżu postawiono także na cokole popiersie Tadeusza Kościuszki. Zachodni skraj parku zamyka tajemnicze Wzgórze Trzech Krzyży (289 m n.p.m.) z domniemanym wczesnośredniowiecznym grodem obronnym, na którym pod koniec XIX wieku Austriacy wznieśli fort pomocniczy XVI c „Trzy Krzyże”. Wieńczy go kopiec z trzema krzyżami, z którego roztacza się panorama północno-wschodnich krańców Pogórza Przemyskiego, doliny Sanu i wschodniego krańca Pogórza Dynowskiego. 

 
Na terenie parku zobaczymy wiele gatunków drzew i krzewów, m.in.: grab, buk, dąb, brzozę, pomnikowe topole białe, żywotnik, miłorząb, magnolię i kasztanowiec, zaobserwujemy tu także kilkadziesiąt gatunków ptaków. Przez park przebiega niebieski szlak spacerowy oraz czerwony szlak turystyczny łączący Przemyśl z Sanokiem.
Wyznacz trasę