Miejsca niezwykłe

Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie

Dodaj do planera

Jest wiele niezwykłych miejsc na mapie świata, a wśród nich urzekający kunsztem architektury i pięknem krajobrazu Krasiczyn.

Zamek w Krasiczynie z przełomu XVI i XVII wieku jest jednym z cenniejszych zabytków architektury renesansowo- manierystycznej w Polsce. Przez wiele stuleci klucz do krasiczyńskiej rezydencji był w posiadaniu zacnych, polskich rodów magnackich tj.: Krasickich, Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Mniszchów- Potockich, Pinińskich, a od 1835 roku Sapiehów. 

 
Charakterystyczne dla zamku cztery narożne baszty: Boska, Papieska, Królewska oraz Szlachecka miały odzwierciedlać aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata, stając się tym samym dominującymi akcentami w bryle zamkowej. Pomiędzy basztą Boską a Papieską usytuowano czworoboczną wieżę zegarową, zwieńczoną wysokim hełmem, z której to nad bramą powiewał sztandar herbowy, a umieszczona na portalu tejże budowli tablica, z inskrypcją oraz datą 1614 rok, jest obecnie jednym z trwałych śladów świadczących o świetności tego zamku.W pierwszej połowie XVII w. Baszcie Boskiej została założona kaplica zamkowa p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na przestrzeni wieków Zamek w Krasiczynie był również świadkiem barwnych orszaków królewskich, towarzyszących królowi Zygmuntowi III Wazie, a także Władysławowi IV, Janowi Kazimierzowi II i Augustowi II. Wizerunki tych władców wraz z innymi panującymi w naszym kraju, przedstawiono na dziedzińcu zamkowym, przy użyciu dekoracji sgraffitowej.
W tym majestatycznym zamku w Krasiczynie przyszedł na świat 14 maja 1867 r., jeden z najwybitniejszych przedstawicieli rodu Sapiehów, książę kościoła, późniejszy kardynał Adam Stefan Stanisław Bonifacy Józef Sapieha (z rąk którego otrzymał święcenia kapłańskie Karol Wojtyła).
Park o powierzchni 14, 5 ha jest ozdobą krasiczyńskiego zamku. Znakomicie wkomponowany w naturalny krajobraz parku stary drzewostan wraz z nasadzeniami prezentuje się okazale o każdej porze roku. Zimą, gdy pokrywa go biała szadź i na wiosnę, kiedy przyroda budzi się do życia. Również w porze letniej tworzy naturalne, pełne eterycznych wonności, schronienie przed słońcem. Jesienne spacery dostarczają zaś wrażeń impresjonistycznych, gdy liście drzew tworzą niepowtarzalną paletę mieniących się w słońcu kolorów. Na szczególną uwagę zasługują drzewa rodowe- dęby i lipy posadzone przez książąt Sapiehów z okazji narodzin potomstwa ( synów i córek).
W otoczeniu renesansowego zamku rośnie platan klonolistny oraz piękny okaz miłorzębu dwuklapowego. Według lokalnej tradycji trzykrotne przejście wokół wiekowego miłorzębu zapewnia spełnienie najskrytszych marzeń.

Niezwykle bogatą gamę kolorów zapewnia również grupa perukowców podolskich. Widok zaś kwitnącego tulipanowca czy też magnolii japońskiej dostarcza spacerującym po parku turystom niecodziennych wrażeń.
Park jest siedliskiem różnych gatunków ptaków. Ich śpiew uprzyjemnia spacery po alejkach parkowych.
Od 1996 roku właścicielem zamku w Krasiczynie jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A w Warszawie.
 
Dziś zamek w Krasiczynie to wyjątkowe połączenie pięknej architektury z funkcjonalnym zapleczem hotelarsko-konferencyjnym.

Hotel Zamkowy, malowniczy krajobraz oraz niepowtarzalna sceneria renesansowego zamku otoczonego majestatycznym 14,5 -hektarowym parkiem stwarzają wyjątkowe warunki do wypoczynku.
 
Każdy, kto pragnie zasmakować tradycyjnych oraz wyszukanych potraw sporządzonych przez zamkowych kucharzy, powinien odwiedzić naszą Restaurację (czynna codziennie w godz. od 11 00 do 22 00 ), oraz Kawiarnię Renesansową (czynna codziennie w godz. od 10 30 do 19 00 ), gdzie przy filiżance aromatycznej kawy czy herbaty i słodkościach wypiekanych w zamkowej cukierni można zapomnieć o troskach dnia codziennego.
Stało się już tradycją, że w sobotnie popołudnia do Zamku w Krasiczynie nadciągają barwne orszaki weselne. Baśniowa sceneria renesansowego zamku otoczonego niezwykłym parkiem skłania Młode Pary do organizacji przyjęcia weselnego lub wyjątkowej sesji zdjęciowej właśnie w krasiczyńskim zamku.

W odrestaurowanej zaś Kaplicy Zamkowej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny młodzi mogą przypieczętować swój związek i powiedzieć sobie sakramentalne tak.

Zapraszamy również do zwiedzania zamku i parku z przewodnikiem (obiekt czynny codziennie). Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem. Dodatkową atrakcją jest wejście na Wieżę Zegarową.
Historia krasiczyńskiego zamku okryta jest "woalem" tajemnicy. Warto wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zamku z kamerdynerem. O zmroku, na dziedzińcu Zamku odbywa się przy ognisku spotkanie z kamerdynerem, który barwnie opowiadając historię krasiczyńskiego zamku, przenosi naszych Gości w odległe czasy. Każdy zamek ma swoją legendę, także nasz krasiczyński, podczas nocnego spotkania nie zabraknie wrażeń, po zmierzchu spośród obłoków wyłania się duch Białej Damy…
 
Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie
Agencja Rozwoju Przemysłu S. A. w Warszawie 
Oddział w Krasiczynie

Wideo

Wyznacz trasę