Wystawy i wernisaże

TEKA GRAFIK MARIANA STROŃSKIEGO

Dodaj do planera
Kapituła Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego zaprasza na promocję wydawnictwa

TEKA GRAFIK MARIANA STROŃSKIEGO PRZEMYŚL - KRASICZYN
 
jednocześnie zapraszamy na otwarcie wystawy oryginałów grafik z teki dedykowanej dr Franciszkowi Turowi ze zbiorów dr Dariusza Bielca
 
24 czerwca (piątek) 2016, godzina 18:00
 
wystawa czynna do 29.06.2016

Marian Stroński jest najwybitniejszym malarzem przemyskim spośród artystów działających w mieście na przestrzeni wieków. To artysta obdarzony wyjątkowym talentem, a jego dzieła, z powodzeniem konkurujące z pracami twórców mu współczesnych, zachowały swą wartość i świeżość do czasów obecnych. Z Przemyślem związany był przez większość swego życia. Urodzony w 1892 roku w Łozowej koło Tarnopola przyjechał do naszego miasta, jako ośmioletni chłopiec; tu się kształcił i tutaj powrócił po studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w Wiedniu. Aż sześć lat zajęła mu służba wojskowa, najpierw w armii austriackiej, później w wojsku polskim. Okres międzywojenny to czas wytężonej pracy twórczej owocującej wieloma znaczącymi wystawami malarstwa oraz w mniejszym zakresie grafik w Przemyślu, Lwowie, Warszawie, Katowicach, Łodzi i Paryżu. Prezentował na nich prace przedstawiające: pejzaże, weduty, portrety, sceny rodzajowe oraz martwe natury. Odbywał podróże artystyczne po Polsce, Włoszech, Bałkanach oraz do Paryża. W tym samym czasie wykonał polichromie w wielu kościołach, a także instytucjach użyteczności publicznej; część prac posiadała charakter konserwatorski, na przykład w holu i restauracji przemyskiego dworca kolejowego.
W rodzinnym mieście prowadził założoną przez siebie szkołę malarstwa i rysunku. W 1936 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie we wrześniu 1939 roku zniszczeniu uległo jego mieszkanie wraz z nagromadzonym w pracowni dorobkiem artystycznym oraz kolekcją sztuki. Od wybuchu wojny Stroński związał się na stałe z Przemyślem. Tutaj założył rodzinę, prowadził działalność edukacyjną, malował. Jego twórczość była w dużym stopniu kontynuacją wcześniejszych dokonań.  W latach pięćdziesiątych zdominowała ją abstrakcja. Uczestniczył w życiu artystycznym regionu, wystawiał, brał udział w konkursach, otrzymywał nagrody. Artysta zmarł w Przemyślu w 1977 roku. Prace Mariana Strońskiego znajdują się w wielu instytucjach oraz w zbiorach prywatnych. Duża ich część przedstawia motywy przemyskie. Najciekawszą kolekcję przechowuje Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz rodzina. Stanowią one nie tylko piękną i cenną pamiątkę, ale także inspirację dla działających współcześnie artystów. Stąd też w roku 2004 z inicjatywy Galerii Sztuki Współczesnej, w środowisku artystycznym oraz kulturalnym Przemyśla pojawiła się idea ufundowania Dorocznej Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego, promującej zarówno jego dorobek, jak też aktualne dokonania przemyskich artystów. Imprezę objął patronatem Prezydent Miasta Przemyśla, zaś organizatorem jest Kapituła, w skład, której aktualnie wchodzi: Urząd Miejski w Przemyślu, Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Do roku 2007 także Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach.
Kapituła powołuje jury, które przyznaje Nagrodę Artystyczną im. Mariana Strońskiego. Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną oraz pamiątkową statuetkę z popiersiem Mariana Strońskiego (autorstwa artysty rzeźbiarza Mariana Szajdy), organizuje wystawę zgłoszonych do nagrody prac i wydaje katalog dokumentujący to wydarzenie. Zwycięzcami kolejnych edycji konkursu zostali: Andrzej Cieszyński (2004), Łukasz Cywicki (2005), Tadeusz Nuckowski (2006), Jerzy Cepiński (2008), Rena Wota (2009), Iwona Lenik (2010), Mariusz Kościuk (2011), Renata Szyszlak (2013) i ponownie Jerzy Cepiński (2015). Dodatkową formą nagrody jest możliwość zorganizowania wystawy indywidualnej w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. W roku 2009 przyznano dodatkowo Wyróżnienie Honorowe Renacie Szyszlak, w 2011 roku Wyróżnienie dla Młodego Artysty - organizację wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu otrzymała Magdalena Emilia Łać,. W roku 2013 dwa Wyróżnienia Honorowe otrzymały Grażyna Niezgoda i Małgorzata Dawidiuk, a w roku 2015 Łukasz Cywicki i Jacek Szwic.

Ważną inicjatywą Kapituły było ufundowanie i odsłonięcie przez Prezydenta Miasta Przemyśla w roku 2005 tablicy pamiątkowej przed domem artysty w roku 2005 (autorstwa artysty rzeźbiarza Mariana Szajdy), a także wydanie Teki Grafik Przemyskich Mariana Strońskiego w roku 2007. W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się szereg wystaw poświęconych Strońskiemu, ze szczególnie ważną "Opus vitae" w 2009 roku.

Kapituła Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W PRZEMYŚLU
Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego
T. Kościuszki 3, 37-700 Przemyśl
T: 16 678 3881;  E: galeria_przemysl@pro.onet.pl
www.bwaprzemysl.pl