Wystawy i wernisaże

WYSTAWA RZEŹB ADAMA MYJAKA "REFLEKSJE”

Dodaj do planera

20.10 - 26.11.2023 r.

Ekspozycja w podziemiach kościoła pw. św. Marii Magdaleny - Ojców
Franciszkanów ul. Franciszkańska 2 w Przemyślu

WYSTAWA RZEŹB ADAMA MYJAKA "REFLEKSJE”

Wystawa rzeźb Adama Myjaka – jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich, wieloletniego rektora i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to ekspozycja unikalna.
Odbywa się ona w barokowym wnętrzu podziemi kościoła. Prace Adama Myjaka korespondują ze znajdującym się w kościele O.O. Franciszkanów znakomitymi przykładami rokokowej rzeźby szkoły lwowskiej. Ekspozycja rzeźb Prof. Adama Myjaka to trzecia i ostatnia odsłona cyklu: Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy.


Wystawa czynna w dniach od 20.10 do 26.11.2023
od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 -17:00
w soboty i niedziele w godzinach 11:00 – 14:00
Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 14:00
zapraszamy szkoły oraz zorganizowane grupy po wcześniejszym umówieniu się:
T: 511 790 100
E: galeria_przemysl@pro.onet.pl


10 listopada pią t ek godz. 17:00
Finisaż wystawy „Refleksje”
Kościół oraz podziemia kościoła pw. Św. Marii Magdaleny - Ojców Franciszkanów w Przemyślu: przywitanie uczestników wydarzenia i gości połączone ze zwiedzaniem kościoła oraz wystawy rzeźb Adama Myjaka w podziemiach kościoła.

Godz. 18.00
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Spotkania autorskie połączone z promocją wydawnictwa towarzyszącego wystawie „Refleksje” z uczestnictwem profesora Adama Myjaka, Antoniego Adamskiego, dr Agaty Dworzak i Katarzyny Winiarskiej.
Wydawnictwo zawiera reprodukcje prac Adama Myjaka oraz eseje autorstwa wyżej wymienionych autorów. Omawiają one twórczośdP rofesora oraz dorobek rokokowej szkoły lwowskiej skupionej wokół Jana Jerzego Pinsla i pracowni braci Polejowskich. W spotkaniu wezmą udział również uczestnicy
projektu Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy.


Cytaty z esejów zamieszczonych w wydawnictwie towarzyszącym wystawie
Adama Myjaka „Refleksje”.
…” wystawa w Przemyślu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach. W górnej lwowscy rzeźbiarze okresu rokoka przedstawiają wznoszące się ku niebu postaci. W dolnym kościele prof. Adam Myjak pokazuje ludzkie postaci i głowy. Te pierwsze to anonimowe korpusy wykonane z lśniącego, odbijającego światło
metalu. Jest ono - jak w sztuce średniowiecznej - refleksem Absolutu i atrybutem Boga. Głowy rzadko mają charakter portretowy. Częściej pocięte, rozkawałkowane, pełne bruzd i wgnieceo stają się ucieleśnieniem ludzkiego losu. Są pytaniem o życie i śmierd: o kres człowieka. Bo centrum świata jest
twarz, głowa, ludzka obecnośd. Prof. Adam Myjak powtarza :
Nie mogę pogodzid się z przemijaniem... Sztuka jest dla mnie utrzymaniem nadziei, że wszystko, co zdarza się w świecie, nie dzieje się przypadkiem. …”

Antoni Adamski, Nie wyobrażam sobie świata bez rzeźb.
„…Żadne zjawisko w sztuce polskiej nie uzyskało tak długiego, trwałego i wybitnego artystycznie życia co „lwowska rzeźba rokokowa”, a o jej sile stanowi także ciągła nią fascynacja kolejnych pokoleo.”

Dr. Agata Dworzak, Fenomen lwowskiej rzeźby rokokowej
„…Rzeźby szkoły lwowskiej znajdujące się w Przemyślu należą do pereł tego miasta. Trzeba, aby były zauważane i doceniane nie tylko przez znawców tematu i miłośników sztuki. Mówienie o nich jest jak zdmuchnięcie kurzu zapomnienia lub nieświadomości z tych pięknych szlachetnych kamieni.”
Katarzyna Winiarska, Zmanierowane. Refleksje na temat rzeźby lwowskiej w krajobrazie Przemyśla.