Wystawy i wernisaże

Ars Longa Vita Brevis

Dodaj do planera

Ars Longa Vita Brevis

Warsztaty Artystyczne Split

Jan Ferenc I Grzegorz Mazurek I Lech Mazurek I Sebastian Smit

rysunek - malarstwo - grafika

16.05 - 8.06.2025

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W PRZEMYŚLU

 

Ars Longa Vita Brevis

Wystawa „Ars Longa Vita Brevis” to efekt spotkania czterech artystów, którzy w ramach warsztatów graficznych w chorwackim Splicie mieli okazję nie tylko spędzad wspólne chwile, ale przede wszystkim doświadczad przestrzeni, czasu i intensywnego fermentu twórczego.

Split – miasto o głęboko zakorzenionej warstwowości kulturowej – stał się dla nich nie tyle inspiracją samą w sobie, co swoistym tyglem, w którym krzyżowały się wrażliwości, doświadczenia i podejścia do sztuki. Wspólna obecnośd w historycznym miejscu, dla którego uroków imperator Dioklecjan porzucił nie tylko Rzym, ale i władzę nad cesarstwem pozwoliła im chłonąd jego atmosferę i przenieśd ją do własnych, bardzo odmiennych wypowiedzi artystycznych.

Każdy z uczestników warsztatów reprezentuje inny język formalny, inną technikę, inną skalę ekspresji. Obok prac tworzonych w klasycznej technice rysunku ołówkiem czy malarstwa olejnego, pojawiają się dzieła wykonane z użyciem grafiki cyfrowej, druku pigmentowego czy mediów mieszanych. Różnorodnośd jest tu nie tylko środkiem wyrazu, ale i wartością – ukazującą, jak odmiennie można przetwarzad doświadczenie wspólnego miejsca. Tematyka również rozciąga się na szerokim spektrum: od abstrakcyjnych pejzaży, przez realistyczne przedstawienia inspirowane antyczną rzeźbą, po kompozycje operujące silnym kolorem lub skalą szarości.

Warsztaty odbyły się dwukrotnie – po raz pierwszy w 2022 roku, a rok później, w 2023, miała miejsce prezentacja ich efektów w samej przestrzeni Splitu. Wówczas prace artystów zostały wyświetlone na ścianach Pałacu Dioklecjana – antyczne mury stały się monumentalnym ekranem dla współczesnych dzieł, a to zderzenie czasu i medium stworzyło unikalne doświadczenie wizualne i symboliczne.

Dzisiejsza wystawa w Przemyślu to kontynuacja tamtego projektu – jego druga odsłona, która nie tylko podsumowuje wspólne doświadczenie, ale też wpisuje się w równie bogaty kulturowo kontekst nowego miejsca.

Tytuł ekspozycji – Ars Longa Vita Brevis – zaczerpnięty z łacioskiej maksymy, przypomina o napięciu między tym, co trwałe, a tym, co ulotne. W tym kontekście sztuka staje się nie tylko formą dokumentacji, ale również przestrzenią reinterpretacji i transformacji – łącząc przeszłośd z teraźniejszością, osobiste z uniwersalnym, moment z trwaniem.

Organizatorzy