Pobierz aplikację na telefon »
Szlak spacerowy - Staromiejski (niebieski)

Szlak spacerowy - Staromiejski (niebieski)

SZLAK STAROMIEJSKI (NIEBIESKI):

Trasa: Stare Miasto - Wzgórze Zamkowe (265 m n.p.m.) - Wzgórze Trzech Krzyży (289 m n.p.m.) - Zniesienie (353 m n.p.m.) - Stare Miasto.

Położenie Szlaku: Pogórze Przemyskie (fragment Pogórza Karpackiego).

Długość szlaku: 3,5 km.

Czas przejścia: ok. 2 godzin.

WAŻNIEJSZE ATRAKCJE NA TRASIE:
- Rynek Starego Miasta
- Archikatedra rzymskokatolicka
- Wieża Katedralna
- Zamek Kazimierzowski
- Park Zamkowy
- Ścieżka przyrodniczo – edukacyjna „Modraszkowe Wzgórze”
- fragmenty umocnień Twierdzy Przemyśl (część pierścienia wewnętrznego)
- Wzgórze Trzech Krzyży (289 m n.p.m.)
- Zniesienie (353 m n.p.m.) z Przemyskim Parkiem Sportowo - Rekreacyjnym, Fortem XVI „Zniesienie” oraz widocznym ze szlaku Krzyżem Zawierzenia i Kopcem Tatarskim
- kościół i klasztor Karmelitanek Bosych
- kościół i klasztor Karmelitów Bosych
- fragmenty murów miejskich (kilkadziesiąt metrów od szlaku)
- Wieża Zegarowa (nieopodal szlaku)
- Archikatedra greckokatolicka (pierwotnie kościół Jezuitów)
- kościół Franciszkanów

Odległość: 3.5 km
Czas trwania: 2:00h
Trudność:

Obiekty na trasie

Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Miasta

Układ urbanistyczny Starego Miasta został ukształtowany na prawie magdeburskim w II poł. XIV w. Wyjątkowy ze względu na pochyłość terenu plac rynkowy zaplanowano na rzucie zbliżonym do kwadratu o...Więcej »

Gmach Urzędu Miejskiego

Gmach Urzędu Miejskiego

Gmach Urzędu Miejskiego w Rynku 1 z XVI-wiecznym rodowodem, później wielokrotnie przebudowywany. W jego dwukondygnacyjnych podziemiach udostępnionych do zwiedzania, ma mieć swój początek podziemna...Więcej »

Fontanna w Rynku

Fontanna w Rynku

Fontanna z niedźwiadkami. Ufundowana przez przemyskich rzemieślników w 1964 roku.  Niedźwiadki zostały odlane w Ludwisarni Jana Felczyńskiego. Więcej »

Kamienice w Rynku

Kamienice w Rynku

Kamienice w Rynku z XVI i XVII-wiecznym rodowodem skupione w trzech pierzejach z czterech niegdyś istniejących. W większości kamienic przebudowanych w XIX wieku zachowały się oryginalne...Więcej »

Archikatedra rzymskokatolicka

Archikatedra rzymskokatolicka

Archikatedra rzymskokatolicka wybudowana w stylu gotyckim w XV i XVI wieku na miejscu  jeszcze starszej świątyni romańskiej, której  relikty są zachowane w podziemiach. Przebudowana w XVIII...Więcej »

Tablica grunwaldzka

Tablica grunwaldzka

„Tablica grunwaldzka” znajduje się na zewnętrznej ścianie Archikatedry. Została odsłonięta w 1910 roku z okazji 500-rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Przedstawia uroczysty wjazd konno króla Władysława...Więcej »

Zamek Kazimierzowski

Zamek Kazimierzowski

Zamek wzniesiony po 1340 roku przez króla Kazimierza Wielkiego na górującym nad miastem Wzgórzu Zamkowym na miejscu starszego grodu. Na zamkowym dziedzińcu są eksponowane relikty rotundy i palatium -...Więcej »

Park Zamkowy

Park Zamkowy

Park Zamkowy im. Mariana Strońskiego w Przemyślu o powierzchni blisko 20 ha jest uważany za jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Polsce. Początki parku usytuowanego na wzgórzach opadających...Więcej »

Figurka Pastuszka

Figurka Pastuszka

Figurka "Pastuszka" powstała staraniem Towarzystwa Upiększania Miasta w 1898 r. Jest tak bardzo popularną parkową rzeźbą, że stała się niemal jednym z symboli miasta. Oryginał rzeźby stoi w hallu...Więcej »

Domek ogrodnika

Domek ogrodnika

Domek Ogrodnika wraz z kompleksem budynków powstał na początku XX w. W jego skład wchodziły neogotycki główny budynek, oranżeria, palmiarnia. Przed II wojną światową obiekty te były jedną z...Więcej »

Krzyż Zawierzenia

Krzyż Zawierzenia

Monument przedstawia czterometrową figurę Chrystusa Miłosiernego oraz 22 metrowy stalowy krzyż. Pomnik upamiętnia Rok Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa i zawierzenie miasta Przemyśla Bożemu...Więcej »

Zniesienie i Kopiec Tatarski

Zniesienie i Kopiec Tatarski

Zniesienie - górujące nad Przemyślem wzgórze, którego nazwa upamiętnia pokonanie „zniesienie” w tym miejscu Tatarów. Najbardziej znanym punktem Zniesienia jest tajemniczy Kopiec ...Więcej »

Kościół i klasztor karmelitanek

Kościół i klasztor karmelitanek

Kościół i klasztor karmelitanek zbudowane w latach 1899-1900. Karmelitanki przybyły do Przemyśla z Krakowa w 1884 roku. Neogotycki kościół jest najwyżej położoną świątynią na ...Więcej »

Kościół i klasztor karmelitów

Kościół i klasztor karmelitów

Kościół i klasztor karmelitów z XVII wieku górują nad przemyską starówką. Pierwsi karmelici przybyli do Przemyśla w 1620 roku na zaproszenie wielkiego magnata i jednego z najbardziej wpływowych...Więcej »

Mury miejskie

Mury miejskie

Mury miejskie zachowane w najlepszym stanie we fragmentach przy ulicy Basztowej. Wznoszono je od połowy XVI wieku z cegły i łamanego kamienia, a licowano cegłą palcówką. W górnych...Więcej »

Archikatedra  greckokatolicka

Archikatedra greckokatolicka

Archikatedra  greckokatolicka  w dawnym barokowym  kościele  Najświętszego Serca Jezusa wzniesionym  dla  jezuitów w XVII wieku. W XX wieku był to kościół...Więcej »

Kościół franciszkanów

Kościół franciszkanów

Kościół franciszkanów wybudowany w XVIII wieku na miejscu gotyckiej świątyni łączy elementy późnego baroku i klasycyzmu. Wnętrze kościoła w stylu rokoko imponuje bogactwem rzeźb i fresków. ...Więcej »